Legnica jest starym miastem, oferującym dla turysty dużo atrakcji, głównie historycznych. Warto przemyśleć ten kierunek w kontekście chociażby weekendowego wypadu ze znajomymi lub rodziną. Jeśli chodzi o noclegi, Legnica zapewnia szeroki wybór hoteli i hosteli w przystępnych cenach i z wysokim standardem, w związku z czym możemy na spokojnie oddać się poznawaniu tego miasta i poczucia jego klimatu. Baza noclegowa () obejmuje także pola namiotowe. Ten, kto zdecyduje się na podróż pociągiem do tego miasta, zetknie się również już na samym początku z pięknym dworcem kolejowym.

Najważniejszym zabytkiem jest Zamek Piastowski. To jedna z najstarszych tego typu budowli w całej Polsce! Jak każdy zamek, także i ten doczekał się swoich własnych legend. Jedna głosi, jakoby wieża św. Jadwigi prowadziła bardzo głęboko w dół, gdzie jej imienniczka oddawała się rozmowom z aniołami. Druga z kolei, bardziej rozbudowana i ciekawsza, dotyczy wieży św. Piotra. Według podania, jednemu z rycerzy król zlecił nakarmienie zamkniętego w niej pazia. Wojak jednak słynął z hulaszczego trybu życia i powierzone mu dukaty zwyczajnie roztrwonił. Uwięziony zmarł w wieży, o czym dowiedział się niedługo później sam król. Wtrącił on nieposłusznego rycerza do lochu wraz ze zwłokami pazia, gdzie sam zmarł z głodu w ciągu dziesięciu dni. Z tego powodu też wieża ta nazywana bywa głodową. Drugim sztandarowym zabytkiem tego miasta jest katedra pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wybudowana została ze względu na to, że wcześniejszy kościół romański szybko okazał się być za mały i zbyt skromny jak na potrzeby tak prężnie rozwijającego się miasta. Znajduje się tutaj także tablica upamiętniająca katastrofę smoleńską. Wartym uwagi miejscem jest stary ratusz. Przestał on pełnić swoją pierwotną funkcję w 1928 roku, kiedy to zaadaptowano go na potrzeby teatru. Obecnie urządzono w nim administrację teatru oraz garderoby dla aktorów. Wszystkie te budynki wielokrotnie były rozbudowywane i przebudowywane ze względu na wielkie pożary, klęski, wojny i epidemie. W związku z tym łączą w sobie cechy różnych stylów i epok, stanowiąc bardzo ciekawą mieszankę.

Oprócz zwiedzania zabytków dobrym pomysłem jest także zwyczajne wyjście na spacer. Obejrzeć możemy liczne pomniki i posągi, zobaczyć rzekę Kaczawę, Kozi Staw czy zjeść coś w klimatycznych restauracjach.