Zaznacz stronę

Zwiedzamy Budapeszt

Budapeszt jest jedną z europejskich stolic, którą z pewnością warto zobaczyć i zwiedzić. Trzeba jednak przygotować się na to, że jest to miasto dość niejednolite, gdzie piękna i zabytkowa starówka miesza się z nieco zaniedbanymi dalszymi dzielnicami, które na pierwszy rzut oka mogą nie wyglądać zachęcająco. Rezerwując nocleg najlepiej jest więc trzymać się centrum, co też da nam możliwość komfortowego poruszania się po większości atrakcji tego miasta. Warto wiedzieć, że miasto to zostało połączone z dwóch różnych miast, które przedzielone były Dunajem- Buda i Peszt. Dodatkowo, w późniejszym okresie przyłączono do miasta kolejne, 23 okoliczne miejscowości tym samym sprawiając, że miasto obecnie zajmuje naprawdę ogromną powierzchnię. Bez przeszkód można więc powiedzieć, że miasto to jest globalną metropolią, w której można znaleźć dosłownie wszystko. Budapeszt- co warto zobaczyć będąc tutaj nawet przy okazji dość krótkiego wyjazdu?

Zwiedzanie Zamku Królewskiego

Bez wątpienia jest to jeden z ważniejszych zabytków na mapie miasta, a znajduje się on w Budzie. Budowla pochodzi z XVIII wieku i prezentuje się bardzo okazale. Bez problemu można przechadzać się dziedzińcami i krużgankami zamku, a w miesiącach letnich dodatkowo można zwiedzać ogrody, jakie ten obiekt otaczają. W północnej części obiektu dodatkową atrakcję dla turystów może stanowić historyczna kolejka, którą można dostać się na górę na Wzgórze Zamkowe. W samych komnatach zamkowych można podziwiać stałe wystawy tematyczne, a także zlokalizowana jest tutaj biblioteka.

Niesamowity budynek parlamentu

Stanowi jeden z piękniejszych obiektów w Budapeszcie i jest też bardzo rozpoznawalnym miejscem w całej Europie. Warto wiedzieć, że jest to jeden z największych budynków parlamentu na świecie. Okazała budowla pięknie prezentuje się nie tylko podczas zwiedzania w dzień, ale i nocą, kiedy jest bardzo ładnie oświetlona. Nocą, warto podziwiać budynek parlamentu z drugiego brzegu Dunaju.

Niesamowity pomnik ofiar holocaustu

Pomnik ten znajduje się tuż obok budynku parlamentu, można więc zobaczyć go przy okazji podziwiając tę majestatyczną budowlę. Są to zgromadzone w jednym miejscu, żelazne odlewy autentycznych butów osób będących ofiarami holocaustu. Przede wszystkim, ten oryginalny pomnik ma upamiętniać ofiary, które zabijane były nad Dunajem, a następnie ich ciała zostały wrzucone do rzeki.

Odwiedziny w synagodze

Wielka Synagoga jest miejscem bardzo rzucającym się w oczy, głównie ze względu na fakt, że jest to trzecia, największa w Europie synagoga, która jest nadal czynna, chociaż nie można wejść do niej w sposób całkowicie swobodny. Aby zwiedzić budynek od wewnątrz, trzeba dołączyć się do grupy wycieczkowej, która będzie zwiedzać wnętrze budowli z przewodnikiem. Synagoga ta pięknie prezentuje się także od zewnątrz, gdyż stanowi niesamowite połączenie stylu mauretańskiego oraz bizantyjskiego. Szacuje się, że jest tak dużym budynkiem, że w jego wnętrzu jednocześnie może przebywać aż 3 tysiące osób!