Każdy, kto chce wypocząć na łonie natury wśród przepięknych rozlewisk wodnych, powinien choć jeden urlop spędzić na Mazurach. Nad licznymi jeziorami można zarówno wypocząć wylegując się na plaży, jak i wybrać jedną z bardziej aktywnych form spędzania wolnego czasu. Jednym z najbardziej popularnych ośrodków wypoczynkowych w tej części Polski jest niewielkie, ale bardzo urokliwe Giżycko. Jest to miejscowość nastawiona w dużej mierze na turystykę, dzięki czemu działa tu doskonale rozwinięta baza noclegowa i nie brakuje rozmaitych atrakcji.

Mazury słyną przede wszystkim z przepięknych jezior, na których rozkwitają sporty wodne. Turyści odpoczywający w Giżycku mogą wybrać się na spływ kajakowy jednym z wyznaczonych szlaków żeglugowych. Giżycko leży pomiędzy dwoma jeziorami – Niegocin i Kisajno, dzięki czemu miejsca do żeglowania nie brakuje. Turyści, którzy nie czują się na siłach do samodzielnej żeglugi, mają możliwość przepłynięcia się po okolicy niewielkim statkiem turystycznym, który regularnie kursuje na różnych trasach.

Wakacje na Mazurach to niewątpliwie prawdziwa gratka nie tylko dla osób preferujących aktywne formy wypoczynku, ale również dla miłośników historii. W Giżycku można zwiedzać zamek krzyżacki wzniesiony w czasach średniowiecza oraz XIX-wieczną twierdzę obronną. Pasjonaci najnowszej historii mają możliwość odwiedzenia kwatery głównej Hitlera w Gierłożu. Nie zabraknie tu również atrakcji dla pasjonatów architektury – zarówno tej sakralnej jak i użytkowej. W Giżycku do tej pory działa unikatowy w skali całego kraju most obrotowy. Spośród innych budowli tego typu wyróżnia go fakt, że nie jest zwodzony do góry, a przęsło mostu przesuwane jest w bok. Warto również wybrać się na wycieczkę na północne rubieże Mazur. W Stańczykach można podziwiać mosty kolejowe imponujące swą wysokością. Wzniesione na ponad trzydzieści metrów konstrukcje, mają dwieście metrów długości. Miłośnicy sportów ekstremalnych często je wykorzystują do organizowania skoków na bungee.

Wybierając się na urlop wypoczynkowy na Mazury koniecznie należy wcześniej zarezerwować nocleg (np. tutaj). Większość obiektów można znaleźć w internecie – wystarczy w przeglądarkę wpisać zapytanie: “noclegi Giżycko”. Informacji na temat wolnych kwater można zasięgnąć również w miejscowym punkcie informacji turystycznej.