Kajakarstwo górskie jest to pływanie kajakiem po górskich rzekach lub innych ciekach wodnych o podobnym charakterze. Wymienić można co najmniej pięć konkurencji kajakarstwa górskiego i są to: zjazd – wyścig na określonej trasie bez bramek, slalom z bramkami, river running – spływanie rzek górskich, creeking – spływanie wąskich strumieni o bardzo dużym spadku, oraz freestyle, czyli wykonywaniu akrobacji na playspot’ach.

Jest kilka naprawdę wspaniałych rzek w Polsce, o których marzy każdy kajakarz. W podziale na góry wymienię te rzeki.

Gorce: Kamienica Gorczańska, Konina, Koninka, Mszanka, Porębianka.

Karkonosze: Kamienna i Podgórna. Pieniny: Dunajec i Kacwin.

Tatry: Białka i Jaworowy Potok.

Rzeki górskie klasyfikowane są według klas, przy czym klasa I jest najłatwiejsza, a klasa VI najtrudniejsza. Należy pamiętać jednak, ze skala WW nie opisuje niebezpieczeństwa na rzekach górskich, a jedynie ich trudność.

WW I: woda płynie spokojnie, zakręty łagodne, pojedyncze głazy – przykładem jest Dunajec
WW II: droga płynięcia jest oczywista, ale występują drobne przeszkody, zdarzają się niskie progi i małe odwoje. Przykład: Białka od Szałasów do Czarnej Góry przy średniej wodzie
WW III: Woda niespokojna, szybko płynąca, fale wysokie i nieregularne, występuje wiele głazów i przeszkód, a także odwoje i wiry. Przykład: Kamienica Tanvaldzka, Jizera przy średnim stanie wody.
WW IV: Bardzo szybko płynąca woda, bystrza długie, ciągle i trudne, odwoje duże.
WW V: wyjątkowo trudna i skomplikowana rzeka
WW VI: rzeka na granicy pływalności, rzadko kiedy pływania i to przy małej wodzie.
WW X: to po prostu miejsce których się nie pływa, ze względu na bezpieczeństwo.

Dla początkujących jednak polecam latem spłyniecie przepięknego Przełomu Dunajca w Pieninach. I tu oto pojawiając się trzy różne opcje. Z flisakami – opcja bardziej dla rodzin z dziećmi, Pontonem – opcja dla wszystkich chętnych i odważnych, oraz trzecia opcja kajakiem z instruktorem. Bardziej zaawansowani kajakarze mogą spróbować swoich sił w corocznej imprezie odbywającej się w okolicach szklarskiej poręby AMP Kamienna -czyli Otwarte Akademickie Mistrzostwa Polski w Kajakarstwie Górskim. Ja na pewno nie opuszczę w tym roku tej imprezy, a Wy?