Mazury słyną przede wszystkim z przepięknych i unikalnych zamków. To między innymi one każdego roku przyciągają rzesze turystów. Zresztą niektóre z nich funkcjonują także jako baza noclegowa (). Gdy wpiszemy w wyszukiwarkę internetową: noclegi Mazury, z pewnością wyświetlą się nam oferty noclegów na zamkach.

Jednym z nich jest czternastowieczny zamek biskupów warmińskich w Reszlu. Sam Reszel zresztą przez długi czas był miejscowością przygraniczną, a więc przechodził z rąk do rąk. Budowlę wzniesiono z czerwonej cegły na planie kwadratu. W jej obrębie znajdują się trzy wieże: wjazdowa, narożna oraz kościelna. Po II wojnie światowej zamek został wyremontowany i dzisiaj znajduje się tu muzeum, hotel oraz galeria sztuki.

Koniecznie trzeba udać się do kościoła farny św. Piotra i św. Pawła, który powstał w podobnym czasie co zamek. Z wieży kościoła, która ma ponad 50 m, można podziwiać piękną panoramę miasta. Godne uwagi są także okazałe gotyckie mosty, zwłaszcza Wysoki, gdyż przypomina rzymskie akwedukty.

Kolejną miejscowością jest Kętrzyn, który słynie z rekonstrukcji czternastowiecznego zamku. Został on zniszczony podczas II wojny światowej, a dzięki odbudowie znów ma swój gotycki charakter. Na zamku znajduje się biblioteka oraz miejskie muzeum. Oprócz tego warto wybrać się do kościoła św. Jerzego, który stoi na miejscu dawnej krzyżackiej strażnicy. Pełnił on funkcję kościoła obronnego i budowano go prawie 150 lat. Zachwyt budzą przede wszystkim kryształowe sklepienia. Ciekawym miejscem jest także Stado Ogierów, czyli stadnina składająca się aż ze 150 koni. Istnieje możliwość wycieczki zaprzęgiem np. do Świętej Lipki.

Zamek znajduje się także w Węgorzewie. Obecnie jest on po licznych przebudowach i remontach i należy do osoby prywatnej. Oprócz niego godny uwagi jest także kościół św. Piotra i św. Pawła z pięknym późnorenesansowych wyposażeniem. Warto także wybrać się na cmentarz żołnierzy rosyjskich i niemieckich, który pochodzi z I wojny światowej. Znajduje się on na wzgórzu Święcajty, które jest również doskonałym punktem widokowym.

Turystom bardzo podoba się także neogotycki zamek w Rynie, który przez pewien czas był siedzibą komtura krzyżackiego. Później spłonął, ale na szczęście został odbudowany i zawiera jeszcze pozostałości po pierwowzorze. Obecnie mieści się tam hotel z unikalnym basenem w gotyckich murach, ale o określonych godzinach można zwiedzać zamek z przewodnikiem.