Kościelisko to bardzo ciekawa wieś położona pod Tatrami (➦ wikipedia.org). Jest niezwykle spokojna i malownicza, dlatego odnajdą się tu wszyscy Ci, którzy chcą spędzić urlop w ciszy i spokoju. Tutaj zregenerujemy siły i wypoczniemy na łonie natury. W wiosce panuje kompletnie inna atmosfera niż w głośnym i zatłoczonym Zakopanem. Mamy stąd jednak dosłownie o rzut beretem do Tatr, dlatego też wieś świetnie się sprawdzi jako baza noclegowa i wypadowa w góry. Liczne pensjonaty, pokoje gościnne i prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im dogodne miejsca. Ważnym aspektem jest to, iż możemy liczyć, że możemy dostać rabaty przy rezerwacji internetowej. Kościelisko (➦ meteor-turystyka.pl) ma na swoim terytorium noclegi ulokowane na wysokim poziomie pod względem standardów, w porównaniu do innych miejscowości.

Kościelisko jest również miejscem doskonałym dla miłośników narciarstwa. W pobliżu wioski znajdziemy kilka słynnych ośrodków. Jednym z nich jest wyciąg orczykowy „Pod Butorowym”. Nieco dalej znajduje się Budzowski Wierch. Również w niewielkiej odległości jest słynna stacja narciarska Polana Szymoszkowa. Kościelisko powstało ze złożenia 21 osad pasterskich – tak zwanych polan. Stąd też pochodzi jego dawna nazwa – Polany, której często się jeszcze używa w języku potocznym. Wywodzi się stąd również wiele słynnych i lubianych postaci. Jedną z nich jest Jan Krzeptowski (Sabała), czyli znany gawędziarz, pieśniarz, muzykant oraz honorowy tatrzański przewodnik. Tu urodził się także znany prozaik i poeta, Stanisław Nędza-Kubiniec ale również Andrzej Stopka Nazimek, słynny badacz folkloru oraz współtwórca podhalańskiego ruchu regionalnego tu mieszkał. Znany, współczesny wokalista i muzyk, Sebastian Karpiel-Bułecka, lider zespołu Zakopower należy do rdzennych mieszkańców tego obszaru.

Przez wioskę przebiegają liczne, niezwykle atrakcyjne szlaki turystyczne. Dotrzemy nimi przede wszystkim do słynnych tatrzańskich dolin. Najbliżej znajduje się Dolina Małej Łąki, jedna z najpiękniejszych w Tatrach. Dotrzemy z niej na Przełęcz Kondracką, Kopę Kondracką oraz Giewont. Dalej znajduje się Dolina Strążyska, popularna i bardzo malownicza. Z niej dojść możemy nad Siklawę, piękny wodospad, oraz również na Giewont. Dalej znajduje się jedna z najpiękniejszych w Tatrach Zachodnich – Dolina Kościeliska. W niej zobaczymy krasowe wywierzysko – Lodowe Źródło, wiele jaskini oraz turni. Najwyższy szczyt w tej okolicy to Błyszcz. Kolejna jest najdłuższa i największa Dolina Chochołowska. Ma ona długość 10 kilometrów. Około 6,5 kilometra od jej wlotu znajduje się schronisko, w którym możemy odpocząć.