O tym, że Polska jest pięknym krajem wie każdy z nas. Uświadamiają nam to urokliwe miasta, miasteczka, wioski oraz osady, położone wśród skarbów matki natury, a także zabytków i atrakcji, będących dziełem człowieka. Tymczasem są w naszym kraju miejsca niedoceniane, do których turyści zaglądają wciąż nieśmiało, a mogłyby podzielić się swoim urokiem z niejednym dużym miastem. Z pewnością do takich miejsc można zaliczyć Radków.

To liczące niewiele ponad dwa i pół tysiąca mieszkańców miasteczko, położone w województwie wielkopolskim tuż u podnóża Gór Stołowych, które stanowią największą atrakcję i walor Radkowa. Warto im poświęcić chwilę uwagi, bo są jednym z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce o łącznej długości około czterdziestu kilometrów. Skąd zabrała się ich nazwa? Z pewnej odległości góry te wyglądają płasko jak stół i to właśnie od tego przedmiotu narodził się ich przydomek. Wysokość Gór Stołowych o około kilkuset metrów. Widok stromo spadających krawędzi skał robi imponujące wrażenie, uzmysławiając tym samym człowiekowi potęgę natury, z którą nigdy nie wygra mimo wielu prób i starań.

Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki. Jego wysokość wynosi dokładnie 919 m n.p.m.. To zarazem jeden z najpopularniejszych szczytów w całym paśmie górskim. Aby móc rozkoszować się niezwykłą panoramą, która roztacza się ze szczytu góry, należy pokonać kilkaset kamiennych stopni, a jest ich dokładnie 682. Wejście na górę trwa około czterdzieści minut. Zajdziemy tam schronisko oraz kilka punktów widokowych, z których można podziwiać Kotlinę Kłodzką, a nawet Karkonosze.

Radków zyskuje coraz to większą liczbę zwolenników. Aby sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających gości, powstała pokaźna baza noclegowa, która cały czas się rozrasta i zwiększa jakość oferowanych usług (). Jednym z popularniejszych obiektów jest Dom Gościnny Radków, który mieście się w urokliwej kamienicy na rynku. Przed wojną znajdował się tu inny renomowany i luksusowy hotel. Obecnie odnowione wnętrza czynią to miejsce równie pięknym i wyjątkowym. Obiekt oferuje pokoje hotelowe, apartamenty, a także pokoje kilkuosobowe. W budynku znajduje się restauracja, kawiarnia, bar oraz sala dyskotekowa. Za dobę w tym noclegu zapłacimy już od 40 zł. Radków to miejsce, które warto odwiedzić, aby odkryć jego niepowtarzalne piękno i czar.