Ciechocinek to jedna najbardziej znanych miejscowości uzdrowiskowych. Znajduje się ona na Kujawach. Ze swoich właściwości leczniczych była znana już w XIX wieku, kiedy to powstało tam znakomite uzdrowisko. Czym tak szczególnym wyróżnia się to miasto? Oczywiście ma swoje tężnie – ogromne konstrukcje, zbudowane z dębu i tarniny, przez które przepływa solanka i odparowuje. Dzięki temu wokół nich powstaje specyficzny mikroklimat bogaty w związki jodu i bromu. Działa to szczególnie dobrze na choroby górnych dróg oddechowych oraz na niedobory odporności o różnej przyczynie. Jednak to nie koniec – znajduje się tu także Pijalnia Wód Mineralnych. Sprzedawana jest tam woda o szczególnych, pozytywnych właściwościach dla organizmu. Jednak przede wszystkim należy wspomnieć, że dodatkowo 100 ha powierzchni zajmują tereny zielone. W tym aż 70 ha to parki. Co więcej, w Ciechocinku praktycznie nie ma przemysłu. Te dwie rzeczy decydują o tym, że jest tam bardzo czyste, bogate w tlen powietrze.

A jakie parki ma Ciechocinek?

Przede wszystkim Park Zdrojowy, zwany też Głównym. To właśnie tam znajduje się pijalnia wód w stylu szwajcarskim oraz muszla koncertowa w stylu zakopiańskim. Park ten pojawił się na mapie Ciechocinka w 1858 roku, jednak dopiero ponad dwadzieścia lat później zyskał swój obecny obszar 7 ha. Oprócz wielu gatunków przedziwnych drzew, spotkać tu można różne zwierzęta. Prawdziwą atrakcją parku są bowiem chodzące wolno pawie. Co więcej, w stawach pływają łabędzie oraz oczywiście kaczki i inne ptactwo wodne. Warto jeszcze wspomnieć o fontannie, która spodoba się na pewno wszystkim dzieciom. Jest to fontanna “Jaś i Małgosia”, znajdująca się w alei głównej parku.

Kolejnym parkiem jest Park Sosnowy. Jak sama nazwa wskazuje dominują w nim sosny. Jest to generalnie las sosnowy, który zagospodarowano jako park. Warto wspomnieć o pięknym zapachu, który czuć tutaj w upalne dni i o wspaniałym cieniu rzucanym przez majestatyczne sosny. Przy jednym z jego narożników znajduje się Dworek Prezydentów RP.

W Ciechocinku {>>wikipedia} znajduje się jeszcze Park Tężniowy. Zajmuje on powierzchnię 6 ha. Dominują tutaj lipy oraz wszystkie gatunki drzew, które lubią słoną glebę, a zatem: modrzew, drzewo japońskie, czerwone buki oraz sofora. Warto nadmienić, że park ten powstał z inicjatywy znanego Tytusa Chałubińskiego.

Ostatnim jest Park Zdrowia. Zajmuje on powierzchnię aż 30 ha. Znajduje się tu m.in ogródek jordanowski. Na koniec należy podkreślić, że każdy z tych parków wyróżnia się innym drzewostanem, dlatego każdy wart jest zobaczenia. Z pewnością spacer po tych parkach będzie miłym doświadczeniem dla każdego miłośnika przyrody. Warto zatem wybrać się do Ciechocinka choćby na weekend. Znajduje się tu dobrze rozwinięta baza noclegowa {➝meteor-turystyka.pl}, więc ze znalezieniem noclegu na pewno nie będzie żadnego problemu. Oprócz sanatorów znajdziemy tu liczne hostele, pensjonaty, kwatery prywatne czy popularne ostatnio agroturystyki.