Ustrzyki Dolne są niewielkim miasteczkiem zlokalizowanym na południu naszego kraju w województwie podkarpackim. Miasteczko otoczone jest lasami dzięki czemu panuje tu bardzo dobry klimat i bardzo czyste powietrze. Turyści chętnie odwiedzają tą wioskę, głównie ze względu na walory klimatyczne oraz dogodne położenie.

Baza noclegowa działająca w Ustrzykach jest dosyć dobrze rozwinięta. Składają się na nią głównie ośrodki wypoczynkowe, hotele, pensjonaty a także gospodarstwa agroturystyczne, których z każdym rokiem przybywa coraz więcej (spis noclegowy – ). Większość z tych miejsc oprócz wygodnego łóżka ma również w swojej ofercie możliwość wykupienia całodziennego wyżywienia bazującego głównie na lokalnych produktach, hodowanych na działkach mieszkańców.

Okolice Ustrzyk Dolnych to przepiękne tereny wprost idealnie nadające się do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Zaledwie niecała godzina jazdy samochodem dzieli to miasteczko od bieszczadzkich Połonin, z których przy ładnej pogodzie rozpościerają się niesamowite widoki zapierające dech w piersiach.  Jednym z najpopularniejszych szlaków wyznaczonych w Bieszczadach jest trasa oznaczona kolorem niebieskim, prowadząca z Wołosatego na szczyt Tarnicy – najwyższego wzniesienia w okolicy. Szlak jest dosyć łagodny na całej swej długości, jedynie tuż przed samym wyjściem z lasu oraz pod szczytem pojawiają się większe stromizmy niebezpieczne zwłaszcza zimą oraz po intensywnych opadach deszczu. Co roku, 2 kwietnia organizowana jest tam droga krzyżowa, śladem Jana Pawła II, który zdobył wierzchołek tej wyżyny, a na jego pamiątkę ulokowano tam ogromny krzyż widoczny z daleka.

Równie popularny jest szlak prowadzący z przełęczy na szczyt Połoniny Wetlińskiej, na którym znajduje się najwyżej położone schronisko turystyczne w Bieszczadach noszące sympatyczną nazwę Chatka Puchatka. Jest to chyba jeden z najłagodniejszych szlaków poprowadzonych w całych Bieszczadach. Pnie się łagodnie ku górze po szerokiej leśnej ścieżce. To ścieżka doskonała na krótki spacer (pokonanie jej zajmuje niecałą godzinę) zarówno dla rodzin z małymi dziećmi jak i dla osób starszych. Należy pamiętać o tym, że za wstęp na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego pobierana jest opłata w wysokości kilku złotych, którą należy uiścić przed wejściem do lasu.